Az első világháború során közel 9 millió katonát indítottak harcba a Monarchia területéről, közülük majdnem 3.5 millióan Magyarországról és Horvátországról vonultak a frontra. A világégés eseményei Hercegszántót súlyosan érintették, a településen több mint százan ragadtak fegyvert a haza védelmében.
A római katolikus templomban feliratok őrzik az áldozatok emlékét, összesen 73 nevet olvashatunk le a falakról. A legújabb kutatásokból azonban kiderült, több mint 100 ismert hercegszántói áldozata lehet a világégésnek. Mivel a templomban bővítésre már nem volt lehetőség, és mert az elesettek között voltak más felekezetűek is, ezért egy emléktábla felállítása mellett döntött a település. A márványtábláról így már minden ma ismert, az első világháborúban elesett hercegszántói neve leolvasható.
A frontra induló harcosok hittek abban, hogy cselekedetükkel hazájukat védik, miközben egy birodalom sorsáról határoznak – mondta Zsigó Róbert államtitkár, Baja és térsége országgyűlési képviselője. – Emlékezzünk mosta azokra a hősökre, akik az évszázaddal ezelőtti múltban a hazájukért, és a mi jövőnkért haltak meg. Mert ugyanúgy hősök voltak ők, mint a második világháború, majd az ’56-os forradalom bátor harcosai.
Az emlékmű ünnepélyes átadása után a résztvevők átvonultak a Művelődési Házba, ahol a „Szántóiak napja” keretén belül a település nagyjairól emlékeztek meg. Rövid előadásokban ismertették több más mellett Stipan Kovacev, egykori kántor, valamint Arany János Paszkál, premontrei paptanár életének legfontosabb eseményeit.
A rendezvényt különlegesség tette, hogy a település szülöttje, Albert Flórián éppen fél évszázaddal ezelőtt vehette át az Aranylabdát. A Művelődési Házba betérők szemügyre vehették a díjat, valamint azokat az ereklyéket, amelyek szorosan kötődtek a Ferencváros, és a magyar válogatott labdarúgójához.
A kiállítást követően Hercegszántó központjában leleplezték azt a szobrot, amelyet a település állított Albert Flórián tiszteletére. (Az alkotás Harmath István szobrászművész készítette.) A község polgármestere, Feigl József elmondta: Albert Flórián jelentősen hozzáhárult Hercegszántó jó hírnevének öregbítéséhez, és bebizonyította, hogy egy vidéki városból is el lehet jutni az Aranylabdáig. – Isten hozta újra itthon Albert Flóriánt – tette hozzá a polgármester.
A nap egy barátságos labdarúgó mérkőzéssel zárult, amelyen a Ferencváros és a Hercegszántó öregfiúi mérték össze tudásukat.
Az Eötvös József Főiskolán tanévnyitóval egybekötött díszdiploma-átadó ünnepséget tartottak. Gratulálok a díszdiploma kitüntetettjeinek, és sikeres tanévet kívánok az EJF hallgatóinak!
Kértem a város jelenlegi vezetőit, hogy kezdjék meg és irányítsák a védekezést
Isten éltesse mindannyiukat erőben, egészségben!
ismét együtt ünnepeltük a hagyományainkat Sükösdön a szüreti felvonuláson!