2020. június 25-én, amikor elhelyeztük a Bajai Honvédelmi Sportközpont alapkövét (többek között) arról beszéltem, hogy az új létesítmény közösségi térként működhet majd, ami hozzájárulhat a fiatalok és a fiatal felnőttek honvédelmi neveléséhez, a haza iránti elkötelezettségük erősítéséhez.
Látva az elkészült létesítményt és ismerve a Honvédelmi Sportszövetség céljait, igazolva látom az általam korábban elmondottakat! Hiszen a Honvédelmi Sportközpont egyaránt képes a honvédelmi nevelést, a sportversenyeket, a családi programokat és egyéb rendezvényeket is kiszolgálni!
Elmondhatjuk tehát, hogy ez egy mindannyiunk számára fontos beruházás. Ezúton köszönöm meg mindenki munkáját, aki részt vett abban, hogy ez a fejlesztés megvalósulhasson!
Arra is büszkék vagyunk, hogy az országban másodikként nálunk, Baján adhatjuk át az elkészült létesítményt! Úgy hiszem, hogy ez nem véletlen!
Ennek egyik oka Baja város tiszteletre méltó lövészmúltja, hiszen a Bajai Czéllövész Társulatot 1803-ban, 219 éve alapították. Ezt a hagyományt a Bajai Vízügyi Lövészklub tisztességgel ápolja.
Emellett pedig fontos, hogy Baja történelmében különös hangsúllyal szerepel a honvédelem, hiszen az első felelős magyar kormány hadügyminisztere, Mészáros Lázár városunk egyik nagy szülöttje, aki nemzetét nemcsak honatyaként, hanem tudósítóként is szolgálta. A magyar tudós társaság 1844-ben levelező tagjává választotta, székfoglalójában a modern polgári társadalmak hadseregét választotta témául. Reformkori működésével, írásaival érdemeket szerzett a gazdaság és a tudomány fejlesztésében is.
Kossuth Lajos javaslatára Batthyány Lajos 1848. március 22-én felkérte, hogy vállalja el az első felelős magyar kormányban a hadügyminiszteri posztot. Mészáros Lázár elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar honvédsereg megszervezésében, joggal nevezik a magyar honvédség megteremtőjének.
Hadügyminiszterként ő készítette el az ország védelmére szükséges katonai erő kiállításáról szóló törvényjavaslatot. 1848 júniusában pedig Baja országgyűlési képviselője lett.
A katonai nevelés főfelügyelőjeként 1849 májusában is júniusában tevékenykedett. Célja az volt, hogy a fiatalok személyiségének részévé válhasson a tevékeny hazaszeretet, amelyet nem a vakbuzgalom, hanem a gondolkodás határoz meg.
Terveit azonban keresztülhúzta a szabadságharc leverése, amely után el kellett hagyni a hazáját. Idegenben, Angliában halt meg alig több mint 60 évesen.
Végrendeletében úgy rendelkezett, hogy nem kíván hazájába visszatérni mindaddig, amíg az ország területén idegen hatalom katonái tartózkodnak. Hamvait 1991. március 15-én helyezték végső nyugalomra a bajai Szent Rókus-kápolnában.
Az általam elmondottakra tekintettel – mint Baja és térsége országgyűlési képviselője – kezdeményezem, hogy a most átadott Honvédelmi Sportközpontot Mészáros Lázárról nevezzük el!
Végezetül pedig engedjék meg, hogy Wass Albert szavaival zárjam gondolataimat:
„Igaz magyarnak lenni akkora teher, hogy aki sokat viseli, megerősödik!”
Az Eötvös József Főiskolán tanévnyitóval egybekötött díszdiploma-átadó ünnepséget tartottak. Gratulálok a díszdiploma kitüntetettjeinek, és sikeres tanévet kívánok az EJF hallgatóinak!
Kértem a város jelenlegi vezetőit, hogy kezdjék meg és irányítsák a védekezést
Isten éltesse mindannyiukat erőben, egészségben!
ismét együtt ünnepeltük a hagyományainkat Sükösdön a szüreti felvonuláson!