Mi itt a Bácskában az elmúlt évszázadokban megtanultuk óvni és tisztelni a bennünket körülvevő természeti környezetet. Apáinktól, nagyapáinktól azt tanultuk, hogy nem csak csodálni kell a Gemenc páratlan szépségét és gazdagságát, hanem vigyázni is kell rá.
A ma átadott, összesen 300 millió forintból megvalósuló élőhely-rekonstrukció éppen azt a célt szolgálja, hogy ezeket a természeti értékeket megőrizzük és továbbadjuk gyermekeinknek, unokáinknak.
A projekt keretében az élőhely-rehabilitációs munkálatok a dávodi Földvári-tó, valamint a Karapancsai erdei tavak területén valósultak meg. Mindkét tórendszernél azonos természetvédelmi problémák jelentkeztek; az elmúlt évtizedekben a medrekben az üledékréteg megvastagodott, a víztér csökkent, illetve egyes tóegységek időnként ki is száradtak. Jelentős probléma volt továbbá, hogy a vízutánpótlást biztosító műtárgyak állapota leromlott, ezért a vízáteresztő képességük csökkent, az összekötő vízkormányzó árkok, csatornák helyenként feltöltődtek, illetve számos helyen benőtte azokat a növényzet. A fejlesztés műtárgyak felújításával, a csatornák, tavak kotrásával valósult meg, valamint a Földvári-tó 3. sz. tóegységénél bioremediációs kezelésekre került sor 18 alkalommal.
Amikor április végén a Dunafalvánál elkészült hasonló fejlesztést átadtuk, elmondtam azt az idézetet, ami így szól:
„A világ a példád miatt változik meg, nem pedig a véleményed miatt.”
Manapság divatos lett a környezet védelméről beszélni, véleményt mondani. Ebben a helyzetben bizony fontos, hogy példát tudjunk mutatni. Az elkészült fejlesztés is ilyen példa lehet.
Ezúton köszönöm mindenkinek a munkáját, akinek része van abban, hogy ezeket az élőhelyeket megőrizhessük a jövő számára!
Öröm volt látni, hogy a köz szolgálatában dolgozók ilyen lelkesedéssel és jókedvvel mozognak együtt!